Универзитет у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици данас је свечаном седницом обележио 50 година свог постојања. Због специфичних околности, проузрокованих коронавирусом, ова манифестација је одржана са мерама заштите у складу са препорукама.
Са седнице Савета универзитета поручено је да је Универзитет у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици једна од “најбитнијих националних институција и показатељ присуства Републике Србије на просторима Косова и Метохије и да је то кључ у очувању и заштити српских националних интереса на Космету“.
Ректор Универзитета у Приштини Здравко Витошевић истакао је да је универзитет поносан и истрајан у испуњењу циљева који су себи поставили.
“Универзитет нас је окупио на данашњи дан да сведочимо о његовом педесетогодишњем трајању. Да посведочемо да и ми заједно са њим физички трајемо и опстајемо на простору Косово и Метохије. Циљеви су јасни, образовање и оспособљавање младих људи да кроз рад, стицање знања и вештина, откривање научних истина, усавршавање моралних начела и духовних вредности постану способни да себи и својим породицама, али и друштву и својој држави Србији обезбеде трајање на простору Косова и Метохије”, рекао је Витошевић.
Традиционална награда “Видовданска повеља“, која се сваке године уручује појединцима и институцијама који су заслужни за несметан рад, побољшање услова и усавршавање универзитета ове године додељена је Канцеларији за Косово и Метохију и Министарству просвете, науке и технолошког развоја за изузетан допринос очувању, афирмацији и трајању Универзитета у Приштини, као и председнику Српске листе Горану Ракићу за посебне заслуге у очувању и опстанку Универзитета.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић, који није могао да присуствује данашњој свечаности, послао је писмо Универзитету које је прочитано присутнима.
У писму се истиче да је овај универзитет већ пола века установа која ствара интелектуалну елиту и да на то сви заједно морамо бити поносни.
“Истраживачким и образовним потенцијалима, стручним и оспособљеним кадровима дали сте велики допринос у стварању услова за останак и опстанак српског народа на Косову и Метохији, учинили сте да Република Србија и њена јужна покрајина са културним и научним достигнућима које су темељ самобитности и зрелости народа и друштва постане држава будућности, достојна своје прошлости. Универзитет у Приштини је једна од најбитнијих националних институција и показатељ присуства Србије на КиМ. Наставак постојања и рада вашег универзитета у оквиру образовног система Републике Србије кључ је успеха у очувању и заштити српских националних интереса на Космету“, наводи се у писму директора Канцеларије за КиМ Марка Ђурића.
У име Министарства просвете, науке и технолошког развоја присутнима се обратио државни секретар Душан Кићовић који се захвалио на овом признању и у исказао част што присуствује овој свечаности данас на Видовдан, као бивши студент овог Универзитета.
“Ово је прилика и обавеза сетити се историје оснивања Универзитета у Приштини 1970. године, на један од највећих празника Видовдан. Симболика празника пратила је живот Универзитета који се сретао са много недаћа, међу којима су и НАТО агресија на нашу земљу, када су око 1.500 наставника, сарадника, свих запослених заједно са 16.000 студената протерани са факултета. Наш велики часни задатак је не само да Универзитет задржимо као главни стуб опстанка српског народа на КиМ, већ и да унапредимо ово богато наслеђе као кљућни ресурс развоја како наше државе, тако и друштва у целини“, нагласио је Кићовић.
Председник Српске листе Горан Ракић обратио се студентима речима да су они највећа снага и главни покретач.
“Позивам ректора, декане, уважене професоре, да задрже најбоље студенте запошљавајући их на нашем Универзитету. На овај начин шаљемо младима јасну поруку д је њихова будућност сигурна на овим просторима, то је пут којим ћемо јачати не само Универзитет већ и наш народ. У процесу запошљавања имаћете моју личну и подршку свих институција“, рекао је Ракић, нагласивши “да ће у блиској будућности Универзитет у Косовској Митровици добити нову савремену зграду која ће имати довољно места за све студенте који желе да уче на овом Универзитету“.
Најбољим студентима завршних година студија уручене су пригодне награде “Истакнути студент”, а у име награђених обратила се Ивана Вучинић, студент Економског факултета, која је изразила захвалност читавом Универзитету, академској заједници, професорима, али и држави Србији која је препознала потенцијал универзитета и олакшала им школовање доделом стипендија.
Извор: kosovo-online.com